Pangea

Vyhrál celostátní matematickou soutěž

V letošním roce se naše škola poprvé zúčastnila již 5. ročníku matematické soutěže Pangea, která se konala pod záštitou předsedy Českého svazu vědeckotechnických společností a jednoty českých matematiků a fyziků.

Co je Pangea a jaká je její filozofie?

V dávných dobách prvohor a druhohor, tedy přibližně před 300 miliony let, nebyly jednotllivé kontinenty na naší planetě ještě rozdělené, ale existovaly jako jeden celek nazývaný Pangea. Ten se asi před 250 milony let začal postupně rozdělovat a tvořit kontinenty až do podoby, v jaké je známe dnes.

Matematická soutěž Pangea se tímto historickým vývojem naší planety nechala inspirovat a stanovila na jeho základě svůj cíl – znovu sjednocení kontinentů. Jedná se o sjednocení a propojení milovníků matematiky, kteří v ní našli nejen užitek, ale především potěšení ze zkoumání a řešení různých matematických problémů. Pangea si dává za úkol propojit a porovnat znalosti žáků a studentů v různých zemích celého světa. Sídlo společnosti je v sousedním Německu, kde vznikla již v roce 2007. Do roku 2015 došlo ke “sjednocení” více než 490 000 účastníků.

Za naši školu soutěžili žáci 4. a 5. ročníku.

Jediný žák, který získal nad 84% bodů a postoupil do celostátního kola, byl Jan Harašta ze 4. třídy. Celostátní finále se konalo 11. 5. 2018 v Praze.

Zde se ukázal Honzíkův talent a v konkurenci 55 žáků – finalistů v kategorii žáků 4. ročníku se umístil na 1. místě. Kromě zlaté medaile získal i pohár pro absolutního vítěze. Ten se získal součtem bodů ze školního a finálového kola.

btr